Trvalo to, ale čakanie sa rozhodne oplatilo. Hra viacerých hráčov v novom Grand Theft Auto totiž vyzerá lákavo.

GTA Online sa však nerodilo ľahko. Prvýkrát o ňom totiž štúdio Rockstar začalo hovoriť už v čase, keď ešte len pracovalo na GTA 3. Roky vývoja a plánovania by sa ale malo v každom prípade vyplatiť.

Napr. v tom, že tvorcovia odmietli robiť kompromisy a GTA Online tak údajne vyzerá takmer na nerozoznanie od GTA V. Len detaily na autách v multiplayerovej časti sú vraj streamované iným spôsobom.

Okrem toho zaznelo, ako už asi viete, že má štúdio s GTA Online do budúcna veľké plány a chce hru neustále parazitovať novým obsahom. Cieľom vraj je, aby si hráči vytvorili identitu, ktorá bude zdieľaná pre všetky hry od Rockstaru. To sa počúva obzvlášť dobre, keď doplníme, že herné univerzum údajne nemá žiadne limity. „Keby sme chceli, mohli by sme pokojne simulovať celý svet.“ Nič také vraj ale v súčasnej dobe zodpovední ľudia neplánujú.

Teraz už ale k tomu najpodstatnejšiemu. Pohybovať sa budete vo svete s 16 ďalšími hráčmi, avšak v univerze ako takom sa ich bude samozrejme pohybovať oveľa viac. Podľa všetkého tisíce. Zachované zostalo všetko zo singleplayeru od krádeží, cez kooperatívne lúpeže, preteky a vojny gangov až po športovanie a nakupovanie všetkého možného. Zrovna čo sa fušiek týka, dôležité bude kto ich zorganizoval aj čo máte na sebe.

Môžete si napríklad cez tvár pretiahnuť masku a až je po všetkom, ľahko sa zbaviť štatútu hľadanej osoby. Bude však dôležité robiť so správnymi ľuďmi. Všetky peniaze totiž dostane mozog v pozadí akcie a je len na ňom, ako ich prerozdelí.

Ak by sa vám ale predpripravená misia nepozdávala, nie je vôbec žiadny problém vytvoriť si vlastnú. Stačí otvoriť editor, rozhádzať spawnovacie miesta, rekvizity, autá, proste čokoľvek chcete a hurá s tým na Rockstar Social Club Cloud. Spočiatku však bude možné vytvárať iba závody a deathmatche; nástroje odomykajúce ďalšie možnosti vraj Rockstar pustí do obehu neskôr. Rovnako ako celé GTA Online, keď sme tak pri tom. To bude k dispozícii 2 týždne po vydaní Grand Theft Auto V, teda 1. októbra.

Údajne nebude potrebné nič zdĺhavo sťahovať, len zadáte kód. Ovšem to zatiaľ nie je potvrdené. Bez ohľadu na to, ako to nakoniec dopadne, vaše putovanie začne tvorbou avatara, ktorý nebude mať nič spoločné s postavami z kampane. GTA Online totiž časovo ľahko predchádza dejovej linke GTA V a pristupovať do neho budete môcť cez výberové kolo, kde sa váš avatar objaví ako štvrtá postava, ktorá však nebude mať s vaším pôsobením v singli nič spoločné.

Zvyšok už ale bude prebiehať rovnako ako v kampani len s tým rozdielom, že bude absentovať príbeh. K dispozícii bude aj niekoľko tutoriálových misií, ktoré vás zoznámia s funkciami a mechanizmami hry viac hráčov.

Podľa toho ako sa vám bude potom dariť budete ohodnotený, čo vám umožní stúpať, alebo klesať, v celosvetovom rebríčku. Do výsledného hodnotenia sa pritom bude premietať vaše počínanie vo všetkých kategóriách. Či už je to jazda, strieľanie, lietanie, alebo niečo iné. K vlastným kompletným štatistikám naviac budete mať prístup cez Rockstar Social Club.

Aktuálne sa nepočíta s vytvorením špeciálnej mobilnej aplikácie.
Ak by ste sa báli, že sa rýchlo prepadnete, možno aktivovať tzv. Passive mód, v ktorom vás nemôže nikto zastreliť, ale rovnako tak nemôžete nikoho zastreliť vy. Netreba sa však báť hajzlíkov, aspoň podľa vývojárov.

Hráči, ktorí sa nebudú správať slušne dostanú status „Bad Sport“ a ak toho ani potom nenechajú, bude nasledovať prísnejší trest. Ako presne to bude v praxi fungovať, je však nejasné a o účinnosti preto panujú isté pochybnosti.

Záverom ešte dodajme, že sa počíta s prítomnosťou športov pre dvoch a viac hráčov, aktivít spojených s potápaním, hoci nie hneď spočiatku, a že bude možné kradnúť autá ostatným hráčom. Trochu len zamrzí, že misie majú byť údajne v GTA Online jednoduchšie než napríklad lúpež v GTA V. Ale to všetko sa vraj časom zmení. Na začiatku budete môcť s kamarátmi vvykradnúť napríklad banku ako Michael, Franklin a Trevor v traileri.